Izolowanie podłóg

Izolowanie podłóg

Izolacja podwieszanych podłóg może pomóc wyeliminować przeciągi, zmniejszyć straty energii i zapobiec wilgoci i suchej gniciu.

Izolacyjne podłogi podwieszane pojawiły się jako nowoczesne rozwiązanie, które rozwiązuje powracające problemy właścicieli starszych nieruchomości: zapobieganie przeciągom, pomaganie w utrzymaniu ciepła w domu i zapobieganiu stratom energii oraz utrzymywanie integralności drewnianych podłóg podwieszanych.

Jeśli chodzi o izolację podłóg , wiemy, że w niektórych przypadkach może to okazać się trudne. Jednak oprócz zabezpieczenia domu przed przeciągami, ograniczy również prawdopodobieństwo wystąpienia problemów związanych z gniciem lub wilgocią podłogi, które pozostawione bez kontroli mogą doprowadzić do katastrofy.

Nasz przewodnik podkreśla znaczenie izolacji podłóg podwieszanych i wyjaśnia kroki, które można podjąć, aby utrzymać drewno w doskonałym stanie.

Dlaczego izolowanie podłóg podwieszanych to dobry pomysł?

Podwieszane stropy drewniane po raz pierwszy wprowadzono na początku XVIII wieku. Wcześniej powszechną praktyką było umieszczanie legarów i desek bezpośrednio na ziemi. To w końcu doprowadziło do tego, że podłogi stały się podatne na gnicie na sucho i wilgoć.

Kiedy ludzie w końcu zdali sobie sprawę, co jest przyczyną problemu, ich rozwiązaniem było podniesienie podłogi nad ziemię, umożliwiając w ten sposób swobodny przepływ powietrza i znacznie lepszą wentylację, co pomogło chronić drewno.

Do tej pory był to świetny pomysł, ale wentylacja pod podłogą wkrótce zaczęła przeciekać przez deski, powodując przeciągi w pomieszczeniu powyżej. W tamtych czasach jednak większość domów była ogrzewana kominkami węglowymi, które do dobrego spalania wymagają dużej ilości powietrza, więc przeciągi uważano za niewielką cenę do zapłacenia.

W tamtych czasach izolacja była również w dużej mierze niespotykana, a prawie tyle samo ciepła uciekało przez podłogę, co przez ściany.

W dzisiejszych czasach wszyscy wiemy, jak ważna jest izolacja ścian, ale równie dobrym pomysłem jest izolacja i zabezpieczenie przed przeciągami również podłóg.

Czy warto izolować podłogi podwieszane?

Przeciętne gospodarstwo domowe w Polsce potrzebuje około 9000 kWh energii do ogrzewania pomieszczeń rocznie. W domu o powierzchni podłogi 150m2, w którym wykonano pewne prace, modernizacja izolacji (ogólnie ocieplenie podłogi 100mm izolacją z kołdrą) pozwoli zaoszczędzić około 1500 kWh rocznie.

Ile izolujących podłóg podwieszanych zaoszczędzisz w ciągu pięciu lat do dekady, można się domyślać, biorąc pod uwagę obecne ceny energii. Ale być może odpowiedź brzmi: jeśli uważasz , że warto ocieplić ścianę , powinieneś również ocieplić podłogę.

Jakie są możliwości izolowania podłóg podwieszanych? Zasadniczo istnieją tylko dwie główne opcje: izolacja na wierzchu istniejących desek podłogowych lub pod nimi.

Izolowanie podłóg podwieszanych od góry

Jeśli nie można znieść kosztów i zakłóceń związanych z montażem desek podłogowych i nie ma dostępu do przestrzeni pod podłogą, izolację należy wykonać od góry.

Izolacja musi być cienka, aby uniknąć wpływu na wysokość otworu drzwi. Istnieje wiele cienkich izolatorów płyty rozgrzewające lub płyty z włókna drzewnego, które mogą działać w tym przypadku. Płyty izolacyjne ze sztywnej pianki mogą również działać, ale mniej wybaczają ruch pieszy.

Wspomniane izolatory zaczynają się od grubości 6mm; rzeczywista wartość izolacji będzie ograniczona, więc prawdziwą korzyścią jest bardziej zabezpieczenie przed przeciągami . Wszystkie te materiały najlepiej po prostu przykleić do desek podłogowych, mocno docisnąć do listew przypodłogowych i do siebie, a połączenia uszczelnić hermetyczną taśmą. Dywan lub inne wykończenie podłogi można następnie położyć bezpośrednio na wierzchu.

Izolowanie podłóg podwieszanych od spodu

Jeśli deski podłogowe można podnieść, jest to najlepsza okazja do zaizolowania i zabezpieczenia przed przeciągami. Izolację należy włożyć tak, aby pasowała między legary. Idealnie będzie to oddychająca izolacja (wełna owcza, włókno drzewne, konopie itp.).

Przez „oddychający” rozumiemy materiał, który jest w stanie pochłaniać i uwalniać wilgoć. Obszar pod podłogą często może być wilgotny, a oddychający materiał ochroni belki podłogowe przed wilgocią.

Nieoddychający materiał (wełna mineralna, pianka fenolowa, styropian itp.) pochłania wilgoć i zatrzymuje ją, co z czasem sprzyja suchej gniciu drewna. Materiały te mogą również po pewnym czasie się skurczyć, pozostawiając luki, które negują korzyści z ryglowania.

Przewiewną kołdrę lub materiał półsztywny można przyciąć nieco oversize i wcisnąć między legar, eliminując możliwość przeciągów. Pamiętaj jednak, że legary najprawdopodobniej nie będą idealnie proste lub idealnie regularne, co utrudni dokładne dopasowanie izolacji ze sztywnej pianki, a szczeliny będą musiały zostać uszczelnione hermetyczną taśmą.

Jak izolacja podłóg podwieszanych wpływa na wentylację?

Celem podwieszanej podłogi drewnianej jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji domu , aby chronić przed suchą butwieniem i oddzielić drewno od źródła wilgoci.

Niezależnie od tego, co jest robione w zakresie izolacji, ważne jest, aby zachować skuteczną wentylację. Zazwyczaj zapewniają go cegły powietrzne i nie mogą być one przykryte izolacją ani zasłonięte innymi materiałami, ponieważ utrudni to swobodny przepływ powietrza.

iouyt

Jestem iouyt. Od roku publikuję filmy na youtube. Ostatnio postanowiłem spróbować swoich sił w pisaniu. Pod trudnym do wypowiedzenia pseudonimem iouyt kryje się Marcin.