Dlaczego warto mieć klimatyzację

Dlaczego warto mieć klimatyzację

Kilka dni temu na dworze panował ponad 34-stopniowy upał. W moim domu panował przyjemny chłód. Mogłem pracować w domu, a dzieci spokojnie przesypiały noc. Wszystko dzięki klimatyzacji. To nie jedyna zaleta klimatyzacji.

Wstęp

Ciepło ma poważne konsekwencje dla życia i zdrowia ludzi, co sprawia, że mądre korzystanie z klimatyzacji jest bardzo ważne. Korzyści z dobrego systemu klimatyzacji sprawiają, że jest to opłacalna inwestycja. Kontrolowanie temperatury to nie jedyna korzyść posiadania klimatyzacji. Klimatyzacja ma wiele korzyści zdrowotnych, o których możesz nie wiedzieć. Jakich przeczytasz poniżej.

Lepsza jakość powietrza

W domu posiadam klimatyzację typu split (zobacz przykłady oraz ceny klimatyzacji typu split : https://www.ceneo.pl/Klimatyzatory/Typ:Split.htm). Klimatyzator poza obniżeniem temperatury filtruje powietrze, usuwając z niego zanieczyszczenia i pleśń. Jest to szczególnie ważne dla osób cierpiących na alergie i astmę, ponieważ minimalizuje czynniki drażniące wywołujące atak. Jest to jednak prawdziwe tylko wtedy, gdy system jest utrzymywany w czystości, a filtry są regularnie zmieniane. W przeciwnym razie klimatyzacja może faktycznie przyczynić się do zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach.

Mniej owadów i pasożytów

Kilka lat temu miałem na oknie moskitierę przyklejaną na rzep. Po kilku dniach klej w rzepie przestał trzymać i w oknie zrobiła się dziura. Takie “okienko” dla komarów. Problem znika przy klimatyzacji. Od kiedy mam klimatyzację, nie otwieram okien. Filtry chronią również przed owadami i są o wiele bardziej skuteczne niż moskitiera w otwartym oknie. Owady są irytujące, ale mogą być również niebezpieczne dla alergików.

Poprawiona wydajność w pracy

Pisałem o tym we wstępie. Wszyscy doświadczyliśmy ospałości umysłowej, która przychodzi wraz z dniem, który jest po prostu zbyt gorący. Właściwie jest na to naukowa podstawa. Według naukowców energia, którą ciało zużywa na ochłodzenie się, odbiera nam zdolność myślenia i rozumowania. Kiedy biura są klimatyzowane, ludzie mogą lepiej pracować i podejmować lepsze decyzje. Rozważasz zakup klimatyzacji do biura, sprawdź na Ceneo korzystne oferty klimatyzatorów Mitsubishi: https://www.ceneo.pl/Klimatyzatory/p:Mitsubishi.htm.

Chłodniejsze temperamenty

Nie tylko nasze mózgi cierpią z powodu gorąca. Kiedy poziom rtęci wzrasta, to samo dzieje się z tętnem. Podczas gdy nasze mózgi zwalniają, nasze ciała przyspieszają wraz ze zwiększonym tętnem i wyższym ciśnieniem krwi. Wszystko to prowadzi do bardziej agresywnych zachowań, które sprawiają, że chłodne środowisko jest kluczem do utrzymania spokoju w domu, pracy i miejscach publicznych.

Klimatyzacja w sypialni

Łatwiejszy sen

Te same zmiany fizyczne – wyższe tętno i ciśnienie krwi – które wywołują w nas złość, mogą również uniemożliwić dobry sen w nocy. Temperatura głęboka ciała jest również krytycznym czynnikiem wpływającym na zasypianie i pozostawanie w nim. Zbyt gorące (lub zbyt zimne) pomieszczenie zakłóca naturalną regulację temperatury, która według lekarzy działa najlepiej w zakresie od 18 do 24 stopni Celsjusza. Jeśli masz małe dzieci, to pewnie wiesz, jak wartościowa jest dobrze przespana noc. Jeśli chcesz zamontować klimatyzację w sypialni swojej, bądź dziecka – to sprawdź ofertę na klimatyzatory Fujitsu na https://www.ceneo.pl/Klimatyzatory/p:Fujitsu.htm.

Chroni meble

Ciepło, a zwłaszcza wilgoć, która często mu towarzyszy, może siać spustoszenie we wszelkiego rodzaju meblach. Drewno zyskuje i traci wilgoć wraz z otaczającym go powietrzem, co z czasem prowadzi do wypaczania. Skóra pochłania również wilgoć, która może ostatecznie spowodować gnicie tej stylowej kanapy. A każda tkanina jest podatna na pleśń, która szaleńczo rozmnaża się w wilgotnym środowisku.

Lepsze bezpieczeństwo

Pisałem już, w jaki sposób otwarte okna, nawet z moskitierą, są słabym rozwiązaniem, jeśli chodzi o ochronę przed niechcianymi przybyszami. Moskitiery są jeszcze gorsze w powstrzymywaniu niechcianych ludzi (złodziei). W zależności od tego, gdzie mieszkasz lub pracujesz, otwarte okno lub drzwi po prostu nie są bezpieczne.

Mniej plam z potu

To blednie w porównaniu z wieloma innymi problemami, ale upał może być zabójczy na twoich ubraniach. Brzydkie przebarwienia od potu mogą wywołać poważne zakłopotanie i wysłać ulubioną koszulę do szmacianej torby. Utrzymywanie chłodu dzięki centralnemu systemowi klimatyzacji może pomóc w utrzymaniu garderoby w dobrym stanie.