Czyszczenie pralki

Czyszczenie pralki

Czy jesteś ciekaw, jak najlepiej czyścić pralkę? Nie jest to coś, o czym często myślimy, ale dogłębne czyszczenie pralki i wykonywanie rutynowych czynności konserwacyjnych pralki i suszarki może pomóc zwiększyć wydajność urządzenia, a nawet zapobiec pożarom. Dowiedz się, jak utrzymać to kluczowe urządzenie w czystości i chronić je przed niebezpieczeństwem. Odsyłam do artykułu jak wyczyścić pralkę, poniżej udostępniamy uzupełnienie wspomnianego tematu.

Wnętrze pralki musi być jednym z najczystszych miejsc w Twoim domu, prawda? Jest to jedno z niewielu urządzeń, które wymaga użycia mydła przy każdym użyciu. Jednak każde ciemne, ciepłe i wilgotne środowisko może być pożywką dla pleśni i grzybów. I choć wiele brudu i zanieczyszczeń z ubrań spływa do odpływu, osad i szumowiny mydlane mogą pozostać, czyniąc czynnik chorobowy dość wysokim.

Rzeczy, które mogą powodować powstawanie pleśni i osadów

Zbyt dużo detergentu. Często uważa się, że dodatkowy detergent jest najlepszym środkiem czyszczącym do pralki. Ale to niestety nie jest prawda. Jeśli jesteś przyzwyczajony do wyrzucania dużej ilości detergentu do pralki z przyzwyczajenia lub myśląc, że Twoje ubrania będą czystsze z większą ilością mydła – prawdopodobnie używasz go zbyt dużo.

Nowoczesne pralki są tak skonstruowane, aby oszczędzać wodę. Tak więc, przy zmniejszonej ilości wody, detergent może nie rozłożyć się całkowicie, pozostawiając powłokę mydła na wannie i być może uszkadzając pralkę. Zawsze należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta pralki dotyczącymi rodzaju i ilości detergentu, którego należy użyć.

Pozostawianie mokrych ubrań w pralce na zbyt długi czas. Wszyscy jesteśmy winni powrotu do domu po długim dniu, rozpoczęcia prania, a następnie zasypiania na kanapie, tylko po to, aby obudzić się rano z śmierdzącymi ubraniami, które muszą ponownie przejść przez cykl. Jeśli jest to częsty nawyk, możesz przypadkowo sprzyjać rozwojowi pleśni.

Najlepszą praktyką jest przeniesienie mokrych ubrań z pralki do suszarki zaraz po zakończeniu cyklu prania. Spróbuj ustawić alarm w telefonie, aby Ci o tym przypominał.

Wilgotne ścierki i ręczniki. Powinny być zawsze rozwieszone do wyschnięcia, zanim zostaną umieszczone w koszu na ubrania. To samo dotyczy mokrych ubrań i kostiumów kąpielowych.

Jeśli po wypraniu i wysuszeniu czystych ubrań zaczęłaś zauważać w nich zapach stęchlizny, czas działać. Oto kilka wskazówek, jak czyścić pralkę.

Pralki ładowane od góry i od przodu

Na szczęście, składniki dla lśniącej pralki mogą już być w Twoim domu. Na przykład, możesz wyczyścić pralkę za pomocą octu. Aby wyczyścić pralki ładowane od góry i od przodu, będziesz potrzebować:

 • Ocet
 • Soda oczyszczona (tylko pralki ładowane od frontu)
 • Wybielacz (tylko pralki ładowane od góry)
 • Gąbka
 • Czysta ściereczka
 • Jak wyczyścić pralkę ładowaną od frontu

Jeśli masz pralkę ładowaną od frontu, masz szczęście. Te modele są najłatwiejsze do czyszczenia. Świetny front-load myjka cleaner jest po prostu ocet i soda oczyszczona.

 1. Ustaw pralkę na najgorętsze, najdłuższe ustawienie.
 2. Dodaj dwie filiżanki octu.
 3. Dodaj jedną czwartą filiżanki sody oczyszczonej.
 4. Rozpocznij cykl prania i pozwól mu działać aż do jego zakończenia.
 5. Po zakończeniu, wytrzyj wilgotną gąbką wewnętrzne i zewnętrzne powierzchnie. Zwróć szczególną uwagę na uszczelkę (gumową uszczelkę), która owija się wokół przodu, ponieważ może się ona dość szybko zabrudzić.
 6. Wysusz wszystkie powierzchnie czystą, suchą szmatką.

Jak wyczyścić pralkę ładowaną od góry

Czyszczenie pralki ładowanej od góry jest nieco bardziej skomplikowane niż czyszczenie pralki ładowanej od przodu.

 1. Ustawić pralkę na najgorętsze, najdłuższe ustawienie.
 2. Dodaj cztery filiżanki wybielacza.
 3. Pozwól, aby pralka całkowicie się napełniła, następnie zatrzymaj ją i pozostaw na pełną godzinę do namoczenia.
 4. Włącz ją ponownie po godzinie i pozwól, aby zakończyła cały cykl prania.
 5. Teraz uruchom ją ponownie, na najgorętszym, najdłuższym ustawieniu.
 6. Dodaj cztery filiżanki octu.
 7. Pozwól myjce całkowicie się napełnić, zatrzymaj ją i pozwól jej się moczyć przez godzinę.
 8. Pod koniec godziny, weź gąbkę i zanurz ją w wodzie z octem z wanny.
 9. Użyj gąbki, aby wyczyścić wszystkie odsłonięte powierzchnie, w tym kosz na detergenty lub zmiękczacze i wargę wanny.
 10. Teraz ponownie uruchom pralkę i pozwól jej przejść przez pełny cykl prania.
 11. Po zakończeniu osusz wnętrze czystą, suchą szmatką.

Najlepiej jest czyścić pralkę raz w miesiącu, aby zwiększyć jej wydajność i uzyskać świeżo pachnące ubrania za każdym razem.