Aranżacja mieszkania w stylu marokańskim – wszystko, co musicie na ten temat wiedzieć

Aranżacja mieszkania w stylu marokańskim – wszystko, co musicie na ten temat wiedzieć

Aranżacja mieszkania jest ważna. W końcu chcemy się właśnie w mieszkaniu czuć dobrze. A dzięki temu, że właściwie je urządzimy, zyskamy jeszcze większą radość z przebywania w domu. Jednocześnie aranżując mieszkanie, wcale nie trzeba wybierać tylko klasycznych stylów, lecz można postawić na coś interesującego, ale i nieco, a może zdecydowanie bardziej egzotycznego. Tutaj mamy na myśli właśnie styl marokański. Co warto o nim wiedzieć?

Styl marokański – co warto wiedzieć?

Każdy kto choć raz był w Maroku wie, że ten kraj słynie z kolorów, ornamentów, ale też niezwykłego zapachu różnych przypraw. I właśnie aranżując mieszkanie w tym stylu należy inspirować się prawdziwymi kolorami Maroka. A tych jest sporo, począwszy od złota, przez granat, aż na bordo i odcieniach koloru pomarańczowego kończąc. Rzeczywiście mieszkanie urządzone w stylu marokańskim będzie zachwycać i to będzie zachwyt przez naprawdę wielkie „Z”. Musicie jednak pamiętać, że nie jest to styl aranżacyjny dla każdego. Otóż wynika to z faktu, że w takim mieszkaniu będzie panować sporo przepychu, dużo kolorów, ale też widoczne będą ornamenty. Są też dekoracje, które możecie przygotować samodzielnie. Bazą będą ramki do zdjęć, które należy ozdobić. Możecie użyć rożnych kolorowych koralików, ale też pomalować ramki na zdjęcie na kolor złoty. A jeżeli macie nieco więcej chęci i cierpliwości, to postawcie na dekor w postaci ornamentów.

Styl napisany kolorem

W stylu marokańskim tak jak już wspominaliśmy rządzi kolor i to kolor mebli czy ścian, a nawet dekoracji. Zacznijmy może od wyboru farby na ściany. Część z nich można pomalować na kolor szmaragdowy, wszak musicie wiedzieć, że styl marokański i kolory inspirowane są drogimi kamieniami, ale też bogactwem i przyprawami. Część ścian może być utrzymana w kolorze piaskowym. Można wybrać piaskowe beże, ale i odcienie koloru żółtego. Oczywiście to nie wszystko, bo na ścianach nie może zabraknąć też ornamentów. Możecie postawić po prostu na tapety, ale możecie też użyć wzornika i na piaskowej ścianie namalować złote bądź srebrne ornamenty. Skoro kolory ścian już wybrane, to czas wybrać materiał na podłogę i tutaj najlepiej sprawdzi się drewno. Polecamy choćby drewno egzotyczne. Nie jest ono tanie, ale efekt jaki uzyskacie przerośnie Wasze oczekiwania. W marokańskim stylu nie może zabraknąć dywanów bogato zdobionych w ornamenty, a przy tym zakończonych frędzlami. Gwarantujemy, że efekt jaki dzięki nim uzyskacie będzie naprawdę imponujący. Teraz czas na meble i znowu musimy Wam polecić modele wykonane z drewna, które dzięki słojom i sękom są unikalne. Rysunek drewna doda wnętrzu jeszcze więcej luksusu i sprawi, że poczujecie się jak w Maroku. Wybierzcie komody czy witryny bogato zdobione, z ryflowaniami, ale też posadowione na linearnych nóżkach. Nie bójcie się przepychu, bo w tym stylu jest on wręcz konieczny.

Dekoracje tworzą klimat i są kropką nad „i”

Dekoracje tworzą klimat i to fakt niezaprzeczalny. Także w stylu marokańskim nie może ich zabraknąć. Na pewni warto postawić na ramki do zdjęć. Ale nie należy w nich umieszczać swoich fotografii, no chyba, że z Maroka, lecz plakaty inspirowane kulturą marokańską. Warto także wybrać plakaty przedstawiające różne miejsca w tym kraju, choćby słynne targi z przyprawami czy też piękne, zabytkowe, choć ciągle zatłoczone uliczki. Każda ramka na zdjęcia może zostać przez Was ozdobiona ornamentem. Wzorów do wyboru jest sporo. Ważne, by nie stawiać na monochromatyczność, a wręcz przeciwnie. Należy bawić się kolorami i wzorami. Kolejnym obowiązkowym elementem są zasłony. Koniecznie długie i masywne, w kolorze curry. Postawcie też na dekoracyjne misy czy świeczniki pięknie zdobione. Poduszki czy pięknie plecione pledy także doskonale się sprawdzą. A jeżeli macie jakieś pamiątki z tego kraju, to koniecznie umieśćcie je na blacie.

Zapach Maroka w Twoim mieszkaniu

Nie zapomnijcie też, by wprowadzić do wnętrza nieco zapachu prawdziwego Maroko. A więc gotujcie dania marokańskie, bo rzeczywiście kuchnia jest obłędna. Ale Maroko słynie też z zapachu kadzideł i mięty i właśnie takie zapachy powinny zagościć w Waszym domu. Do tego w mieszkaniu powinno być ciepłe, lekko przytłumione światło i oczywiście strojny żyrandol.