Altana ogrodowa czy pergola? Którą wybrać?

Altana ogrodowa czy pergola? Którą wybrać?

Altana ogrodowa i pergola stanowią jeden z nieodłącznych elementów zielonej architektury. Widujesz je na działkach, w przydomowych ogrodach, czasami w parkach lub ogródkach należących do lokali gastronomicznych. Jeżeli jesteś na etapie planowania zmiany aranżacji własnego kawałka zieleni, koniecznie rozważ inwestycję w pergolę lub altanę ogrodową. Zanim podejmiesz decyzję, dowiedz się, czym różnią się obie konstrukcje i jakie zalety ma każda z nich!

Altany ogrodowe czy pergole tarasowe?

Chociaż ich miejscem docelowym jest ogród lub taras, nowoczesne altanki i pergole tarasowe mają zupełnie inną konstrukcję.

Altany ogrodowe – wygląd i przeznaczenie

Altanka ogrodowa jest bardziej zabudowana od pergoli. Zapewnia zatem większą ochronę przed słońcem, wiatrem i deszczem, ale też sprzyja zachowaniu większej prywatności. Wybór altany ogrodowej  będzie najlepszą opcją, kiedy poszukujesz wygodnego i stylowego miejsca do relaksu na świeżym powietrzu. Dopasowując odpowiedni rozmiar altany, możesz decydować o jej przeznaczeniu. Wiele osób stawia w altanie ogrodowe komplety wypoczynkowe lub niewielki stół i krzesła.

Pergole tarasowe – jak wyglądają?

Pergola tarasowa jest mniej zabudowana od altany. Wyróżnia ją bardziej nowoczesny, oszczędny w formie wygląd. Pergola ogrodowa metalowa często staje się przedłużeniem tarasu, ale wiele osób decyduje się również na jej montaż w innym miejscu.

Tak jak wiata ogrodowa w formie altany ma nie tylko dach, ale również zabudowę boczną, tak pergola ma tylko wsporniki i dach. Chroni przed opadami atmosferycznymi i silnym działaniem promieni słonecznych, ale już nie przed podmuchami wiatru. Pergola metalowa jest świetnym rozwiązaniem na mniejszych przestrzeniach, ponieważ daje wizualny efekt przestrzenności.

Pergole ogrodowe i tarasowe a altany – koszty i wymiary

Pergole są zazwyczaj nieco tańsze od altan ogrodowych, ale nie jest to regułą. Wpływ na cenę ma rodzaj konstrukcji, a także jakość i ilość materiałów niezbędnych do jej budowy. Im większą altanę lub pergolę wybierzesz, tym wyższych kosztów zakupu, montażu i konserwacji musisz się spodziewać. Prosta pergola metalowa może być tańsza w utrzymaniu od drewnianej altany ogrodowej, ponieważ drewno wymaga okresowego zabezpieczania, a metalowa konstrukcja pergoli jest bardziej odporna na niszczenie.

Jak wybrać rozmiar konstrukcji?

Nowoczesne altanki i pergole na tarasy lub do ogrodu powinny być funkcjonalne i praktyczne. Aby określić ich odpowiednią wielkość – przemyśl swoje potrzeby. Przyjmuje się, że na jednym metrze kwadratowym powierzchni altany lub pergoli może siedzieć jedna osoba. W przypadku pergoli ogrodowych i altan zintegrowanych z grillem lub służących latem za miejsce na jadalnię warto uwzględnić rozmiar mebli, które będą w nich umieszczone oraz obszar  potrzebny obszar komunikacyjny niezbędny do przygotowywania i podawania jedzenia.

Podsumowując

Nowoczesne altanki ogrodowe i pergole na taras służą w jednym celu – mają zapewnić Tobie i Twoim bliskim wygodne, komfortowe miejsce do relaksu na świeżym powietrzu.

  • Jeżeli poszukujesz zacisznej oazy prywatności – przemyśl montaż bardziej zabudowanej altany ogrodowej.
  • Jeżeli Twoim priorytetem jest wyznaczenie na tarasie lub patio wygodnego miejsca do relaksu, lub jedzenia – wybór pergoli może okazać się lepszym rozwiązaniem.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji zwróć również uwagę na budowę obu konstrukcji i ich wygląd. Dobrze, jeżeli będzie spójny z bryłą budynku, do którego będzie przynależeć. To gwarancja harmonii wizualnej!