5 porad, jak stać się prawdziwą Złotą Rączką i naprawić usterki w domu samodzielnie

5 porad, jak stać się prawdziwą Złotą Rączką i naprawić usterki w domu samodzielnie

Nie chcesz zależeć od innych i wolisz samodzielnie dbać o własne mieszkanie? Wówczas zachęcamy do przeczytania niniejszego artykułu, z którego dowiesz się tego, jakich umiejętności oraz narzędzi będziesz potrzebować do samodzielnego wykonywania napraw. Zachęcamy do lektury!

Porada nr 1: Dysponuj odpowiednimi narzędziami i sprzętem

Jeśli chcesz samodzielnie naprawiać rzeczy w domu, powinieneś zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Oto spis tych, które powinna mieć do dyspozycji każda złota rączka:

 • Młotek, niezbędny do wbijania gwoździ i prostowania metalowych elementów;
 • Śrubokręty (przede wszystkim krzyżakowy i płaski) w różnych rozmiarach;
 • Klucze do dokręcania lub odkręcania różnych elementów, w tym: śrub, nakrętek i śrubek;
 • Piła ręczna do przecinania drewna, rur i innych materiałów;
 • Wiertarka do tworzenia otworów w różnych nawierzchniach, jednocześnie posiadająca końcówkę do wkręcania;
 • Poziomica, pozwalająca na sprawdzenie, czy coś jest ustawione w prostej linii. To ważne, jeśli chcesz, aby Twoje prace były równe i estetyczne;
 • Nożyce do cięcia: tkanin, papieru, folii i innych miękkich materiałów;
 • Taśma miernicza, przydatna do pomiaru długości i szerokości przedmiotów;
 • Skrzynka na narzędzia. Pozornie niepotrzebny, jest bardzo ważny element, dzięki któremu możesz przechowywać swoje narzędzia w porządku i w łatwy sposób przenosić je z miejsca na miejsce.

Oczywiście ta lista nie jest pełna – po nabraniu doświadczenia i zrozumieniu, czego dokładnie potrzebujesz w swoim domu, możesz rozszerzyć zestaw o bardziej specjalistyczne narzędzia.

Porada nr 2: Poznaj podstawowe zasady napraw

Poznanie podstawowych zasad wykonywania różnych rodzajów napraw może pomóc w rozwiązaniu wielu domowych problemów. Niezależnie od tego, czego dotyczą,  złota rączka usługi, fachowiec przed przystąpieniem do ich wykonania, obowiązkowo zapoznaje się z zaleceniami producenta dotyczącymi naprawy wyposażenia lub wykorzystania materiałów naprawczych. Postępuj tak samo.

Jeśli instrukcja została zagubiona – znajdź ją w Internecie. Jeśli nie wiesz, jak dokładnie poradzić sobie z problemem, dobrym pomysłem będzie usługa, którą zrealizuje zamówiona do pracy złota rączka.

Porada nr 3: Bądź przygotowany na nieoczekiwane sytuacje

Nawet świadczący od wielu lat jakościowe usługi złota rączka może spotkać się z wieloma nieprzewidywalnymi sytuacjami w swojej pracy – wiąże się to z ciągłym pojawieniem się na rynku nowych materiałów wykończeniowych, technologii oraz sprzętu, jak i tym, że pozornie niewielka usterka może ukrywać poważniejsze i trudne do eliminacji uszkodzenie. Oto schemat, który pomoże poradzić sobie z nieprzewidywalną usterką:

 • Przerwij pracę, gdyż jej kontynuowanie może prowadzić do poważniejszych problemów lub uszkodzeń.
 • Zbadaj przyczynę usterki i zastanów się nad tym, jak można ją usunąć. W razie potrzeby sięgnij po dodatkowe źródła informacji.
 • Przygotuj niezbędne narzędzia i wyeliminuj usterkę.
 • W przypadku, gdy nie jesteś w stanie samodzielnie rozwiązać problemu, warto poszukać informacji w Internecie, książkach lub zwrócić się o pomoc do eksperta. Złota rączka cennik usług fachowców, zarejestrowanych na portalu Otomistrz, jest przystępny, więc nie warto oszczędzać pieniędzy na swojej wygodzie i bezpieczeństwie.

Porada nr 4: Szukaj porad w Internecie

W Internecie znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań, związanych z drobnymi i większymi naprawami. Śmiało z nich korzystaj, gdyż robią to nawet fachowcy z wieloletnim doświadczeniem! Zachęcamy także do rejestracji na forach i zadawania pytań, jeśli nie ma możliwości znalezienia odpowiedzi na pytania w artykułach dostępnych w Internecie.

Porada nr 5: Zawsze miej na uwadze swoje bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo – to kwestia podstawowa podczas wykonywania każdej pracy domowej. Nigdy nie podejmuj się prac, jeśli wiesz, że mogą zagrozić Twojemu zdrowiu lub zdrowiu innych domowników. Zrezygnuj też z samodzielnie wykonywanych napraw, które nie będą przez Ciebie przeprowadzone z gwarancją wysokiej jakości. Oto zasady, których należy przestrzegać w trakcie wykonywania napraw domowych:

 • Dokładnie zapoznaj się z instrukcją obsługi narzędzi i maszyn, które będą wykorzystywane;
 • Wyłącz zasilanie elektryczne w pomieszczeniu lub obszarze, w którym będą wykonywane prace;
 • Unikaj pracy na wysokości lub używaj specjalnych środków bezpieczeństwa i sprzętu ochronnego;
 • Unikaj pracy pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających.

Spodziewamy się, że nasze rekomendacje okazały się dla Ciebie przydatne i pomogą w realizacji napraw w Twoim domu lub biurze.