Jak dobrać ergonomiczne krzesło do pracy przy biurku?

Jak dobrać ergonomiczne krzesło do pracy przy biurku?

Praca biurowa nie wydaje się wymagająca fizycznie. Jest jednak jeden aspekt, który może zadecydować o tym, czy pracownik biurowy będzie czuć się komfortowo. Mowa tu o ergonomii stanowiska pracy. Warto wziąć pod uwagę, że co najmniej 8 godzin dziennie pracownik spędza na fotelu biurowym, dlatego mebel powinien być odpowiednio dobrany. Jakie czynniki wziąć pod uwagę, aby wybrać krzesło do pracy przy biurku, tak aby było ergonomiczne?

Krzesło biurowe, a przepisy BHP

Wymagania dotyczące ergonomii krzesła biurowego określają przepisy BHP. Wybierając siedzisko do pracy przy biurku, należy pamiętać, aby było ono:

  • stabilne – krzesło biurowe nie może być rozchwiane, tylko solidne konstrukcje są odpowiednie na stanowisku pracy,
  • regulowane – musi mieć możliwość podniesienia lub obniżenia siedziska na poziomie od 45 do 50 cm od podłogi, ważnym aspektem jest również wyposażenie w podłokietniki, dodatkowo krzesło biurowe powinno mieć możliwość zmiany kąta nachylenia,
  • odpowiednio wyprofilowane,
  • wyposażone w pięciopodporową podstawę z kółkami.

Krzesła biurowe, które spełniają takie wymagania, możesz znaleźć w sklepach specjalizujących się w sprzedaży siedzisk, takich jak np. 1000 krzeseł.

Ergonomiczne krzesło, jak je wybrać?

Przepisy BHP jasno określiły, czym charakteryzuje się ergonomiczne krzesło biurowe. Warto jednak sprawdzić, jak w praktyce są wyposażone siedziska. Wśród najważniejszych elementów krzesła do pracy przy biurku można wymienić:

  • oparcie – na nim spoczywa obowiązek wsparcia części lędźwiowej kręgosłupa, powinno być dopasowane do wzrostu użytkownika,
  • kółka – choć ten element na pierwszy rzut oka nie wydaje się istotny, to ma jednak duże znaczenie, ponieważ mobilność krzesła pozwala na swobodną pracę i obrócenie się w danym kierunku,
  • podłokietniki – powinny być na takiej wysokości, aby osoba siedząca na krześle mogła swobodnie oprzeć na nich ręce, ważnym czynnikiem przy podłokietnikach jest ich wygoda.

Zanim kupisz fotel biurowy dla siebie lub swoich pracowników, weź pod uwagę te trzy czynniki. Pomogą wybrać Ci ergonomiczne krzesło do pracy przy komputerze.

Zalety ergonomicznego krzesła

Choć wielu osobom trudno uwierzyć, że tak wiele może zależeć od jednego, niepozornego mebla, to w pracy przy komputerze, rodzaj krzesła ma fundamentalne znaczenie. Ergonomiczne siedziska znacząco poprawiają komfort. Minimalizują ból pleców, przez co pracownicy mają lepsze samopoczucie. Co za tym idzie, im szczęśliwszy człowiek, tym bardziej zmotywowany do działania. Inwestycja w ergonomiczne krzesło biurowe zatem po prostu się opłaca.