Dlaczego warto zdecydować się na outsourcing usług kadrowo-płacowych?

Dlaczego warto zdecydować się na outsourcing usług kadrowo-płacowych?

Działania z zakresu obsługi kadrowo-płacowej są niezbędne w każdej firmie, która zatrudnia podwładnych. Należy do nich wiele zagadnień związanych z formalną stroną zatrudniania osób, m.in. przygotowywaniem umów i wypowiedzeń, wyliczaniem wynagrodzeń, ewidencją urlopów czy prowadzeniem dokumentacji pracowniczej. Wszystkie tego typu kwestie można przekazać zewnętrznemu podmiotowi w ramach outsourcingu kadr i płac. Dlaczego warto to zrobić?

Optymalizacja kosztów firmowych

Stworzenie własnego działu HR przez firmę to spore przedsięwzięcie. Wymaga ono poniesienia dość dużych kosztów. Koniecznie jest bowiem m.in. odpowiednie zrekrutowanie specjalistów, którzy zasilą dział HR, co samo w sobie jest kosztowne. To jednak nie wszystko – następnie trzeba stworzyć nowym pracownikom stosowne warunki pracy, utrzymać ich stanowiska (składa się na to wypłata wynagrodzeń oraz dostarczanie benefitów pozapłacowych), a także postarać się zapewnić im stały rozwój poprzez organizowanie kursów branżowych. Outsourcing kadr i płac stanowi dobrą alternatywę dla takiego rozwiązania i znacznie pozwala zoptymalizować koszty firmowe. Dzięki niemu zagadnienia, takie jak prowadzenie akt osobowych, rozliczanie urlopów, wystawianie pasków wynagrodzeń i inne zadania kadrowo-płacowe przekazywane są do wykonania zewnętrznemu podmiotowi. W zależności od potrzeb można mu oddelegować część tego typu obowiązków lub wszystkie. W obu sytuacjach jest to zazwyczaj tańsze rozwiązanie niż prowadzenie własnego działu HR. Zdecydowanie się na outsourcing takich usług pozwala więc często na znaczne oszczędności. Co ważne, poza zmniejszeniem wydatków, zyskuje się też czas. Przedsiębiorstwo może wówczas skoncentrować się na swoich głównych obszarach działania, co pozytywnie wpływa na jego rozwój.

Możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczenia fachowców

Ogromną zaletą korzystania z outsourcingu kadr i płac jest to, że podmiot, z którym podejmuje się współpracę, zatrudnia fachowców mogących się pochwalić szeroką wiedzą i dużym doświadczeniem. W ten sposób zyskuje się więc dostęp do ekspertów, którzy na bieżąco śledzą wszystkie zmiany w przepisach i dobrze się w nich orientują, dzięki czemu realizują swoje działania poprawnie i z najwyższą dbałością. Zmniejsza to ryzyko popełniania błędów. Dodatkowo to oni przejmują odpowiedzialność wobec takich instytucji jak ZUS czy GUS.

Zachowanie poufności danych

Outsourcing kadr i płac to nie tylko wygodne, lecz także bezpieczne rozwiązanie. Podmioty oferujące tego typu usługi bardzo dbają bowiem o poufność danych. Dzieje się tak dzięki korzystaniu z nowoczesnych technologii i programów, które mają wszystkie niezbędne systemy zabezpieczeń. Nie trzeba więc martwić się, że ważne dane wyciekną poza firmę i narażą ją na ewentualne straty.