Biuro podróży

wróć do Ofert

WAŻNE INFORMACJE

 • Szkocja - kraina zamków i tajemnic

  Cena pakietu od 16 570 PLN/os.

  Oferta nie zawiera przelotu

zamów wycenę

Szkocja - kraina zamków i tajemnic

14998494613570.jpeg

Program wyjazdu dla 2 osób

Dzień 1

Przylot na lotnisko w Edynburga i transfer do hotelu. Zameldowanie w 4-gwiazdkowym hotelu w centrum miasta.  

Położony na stokach wygasłych wulkanów Edynburg to jedno z takich miast, których nie sposób nie darzyć sympatią. Stolicą Szkocji jest od 1532 roku i to właśnie tutaj ma swoją siedzibę szkocki parlament, a w zamku można zobaczyć regalia szkockich władców oraz słynny kamień przeznaczenia. Legenda mówi, że złożył na nim głowę syn Izaaka, śniąc o drabinie sięgającej nieba.

Dzień 2

Po śniadaniu rozpoczęcie zwiedzania od wycieczki widokowej. Odwiedziny w edynburskim Nowym Mieście (które było faktycznie ‘’nowe’’ w XVIII wieku) i wizyta przy Charlotte Square by podziwiać domy z epoki georgiańskiej, z których jeden jest siedzibą pierwszego ministra Szkocji.

Następnie zwiedzanie Zamku Edynburskiego usytuowanego na wygasłym wulkanie. Ta powszechnie rozpoznawalna twierdza jest potężnym symbolem narodowym oraz częścią Starego i Nowego Miasta w Edynburgu – miejsca wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Propozycje dalszego zwiedzania w tym dniu do wyboru:

Opcja 1: Przejście w dół Royal Mile, aż do Pałacu Holyroodhouse. Pałac Holyroodhouse, potocznie zwany Pałacem Holyrood, jest oficjalną rezydencją monarchy Wielkiej Brytanii w Szkocji. Pałac stoi przy Royal Mile w Edynburgu, na przeciwległym końcu od edynburskiego zamku i jest wykorzystywany jako miejsce uroczystości państwowych i oficjalnych przyjęć.

Opcja 2: Jacht Królewski Britannia, który stanowił niemal drugi dom dla Królowej i rodziny królewskiej przez ponad 40 lat. W tym czasie przepłynął ponad milion mil po morzach całego świata. Gościło na nim wielu znamienitych polityków, między innymi Winston Churchill, Nelson Mandela i Rajiv Gandhi. Na tym jachcie cztery pary świętowały swój miesiąc miodowy – książę Karol i księżna Diana jako ostatnia.

Aktualnie Britannia na stałe zacumowana jest w edynburskim doku i każdy może przejść śladami królów, aby samodzielnie odkryć serce i duszę tej najbardziej wyjątkowej rezydencji królewskiej. Powrót do hotelu w Edynburgu.  

Dzień 3

Śniadanie w hotelu, a następnie dalsze zwiedzanie. W pierwszej kolejności przystanek w Falkirk, gdzie można obejrzeć niezwykłe dzieło inżynierii - Falkirk Wheel (‘diabelski młyn z Falkirk’) w trakcie działania. Jest to winda obrotowa służąca do pionowego transportu łodzi, tak niezwykła, że stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Możliwa jest również wycieczka łodzią. Następnie przejazd do Stirling. Zwiedzanie zamku królewskiego, który jest istotną częścią każdej wizyty w centralnej Szkocji. Zamek słynie ze swojego pięknego położenia, pod tym względem stanowi poważną konkurencję nawet dla zamku edynburskiego. Usytuowanie na wulkanicznej skale zapewnia, że jest on widoczny z odległości wielu mil. Po południu czeka niezwykły rarytas - degustacja whisky i czekolady. Naparstki whisky Deanston i doskonale do nich dopasowana czekolada produkcji Iaina Burnetta, słynnego cukiernika z Highlands to prawdziwa uczta dla zmysłów. Każdy koneser whisky z zamiłowaniem do słodyczy powinien koniecznie udać się w tę unikatową kulinarną podróż. Transfer do hotelu i zameldowanie.

Dzień 4

Propozycje atrakcji w tym dniu do wyboru: 

Opcja 1: Zamek Balmoral oraz jazda przełajowa samochodami typu Land Rover – główną atrakcją dnia, będzie Zamek w Balmoral, wakacyjnej rezydencji obecnie panującej rodziny królewskiej z dynastii Windsor. Obszar całej posiadłości wynosi około 26 305 hektarów, a początki tej majestatycznej budowli sięgają 1848 roku.  Po zwiedzeniu imponujących wnętrz, przejażdżka samochodami terenowymi. Trasa wiedzie przez zadbane parki i ogrody zamku Balmoral. Następnie przejazd przez farmę leżącą na terenach zamkowych, aż do starego lasu sosnowego (Caledonian Pine Forest). Jest to m.in. jedno z najważniejszych w kraju siedlisk głuszca zwyczajnego - gatunku zagrożonego wyginięciem na Wyspach Brytyjskich. Następnie wyjazd z lasu na otwarty teren górzysty, podziwiając spektakularne widoki podczas jazdy przez wrzosowiska wzdłuż góry Lochnagar, jednej z najsłynniejszych gór w Szkocji.

Opcja 2: Loch Ness – po śniadaniu rejs po Loch Ness, drugim co do wielkości jeziorze w Szkocji. Loch Ness zyskało sławę dzięki legendzie o potworze znanym jako Nessie. Podczas rejsu po tym malowniczym jeziorze - warto trzymać w pogotowiu aparaty fotograficzne, w razie gdyby pokazał się Nessie!  Rejs kończy się u stóp  zamku Urquhart. Zamek Urquhart to romantyczna ruina na zachodnim brzegu Loch Ness. Miejscowi mawiają, że  najsłynniejszy potwór tej krainy - Nessie - zamieszkuje grotę pod zamkiem. Legenda ta, piękne widoki i urok samej ruiny przyciągają tutaj od wielu lat rzesze turystów. Choć do naszych czasów zachowały się jedynie ruiny, zamek ten w okresie średniowiecza był jednym z największych w całej Szkocji, a jego historia sięga XVIII wieku. Ostatnim zaś gościem tej budowli był mały garnizon protestancki podczas rewolucji jakobińskiej, który, aby zamek nie dostał się w ręce wroga, wysadził go w powietrze.

Opcja 3: Pałac w Scone i St Andrews - po śniadaniu przejazd do Pałacu w Scone. To właśnie stąd pochodzi słynny Kamień Przeznaczenia, który jak głosi legenda, wskazywał prawowitego następcę szkockiego tronu. Ponoć biblijny patriarcha Jakub ułożył się na nim do snu, podczas którego doznał objawienia i rozmawiał z Bogiem. Kamień Przeznaczenia jest symbolem narodowej tożsamości Szkotów. Według podań, miał zostać przewieziony z Ziemi Świętej do Irlandii. Stamtąd z kolei zabrał go do Szkocji pierwszy król tego państwa, Kenneth MacAlpin. Działo się to ok. 840 roku. MacAlpin postanowił, że przy kamieniu ze Scone namaszczany będzie każdy kolejny szkocki władca. Proponujemy prywatne zwiedzanie pałacu z lokalnym przewodnikiem, który chętnie podzieli się z Państwem wszelkimi ciekawostkami na temat obiektu. Ze Scone przejazd do St Andrews, siedziby najstarszego w Szkocji uniwersytetu. Znajdują się tu także jedne z najstarszych pól golfowych na świecie. Rozpoczęcie zwiedzania od zamku św. Andrzeja z XII w., gdzie rozegrało się wiele dramatycznych historii w czasach reformacji. Następnie zwiedzanie ruin katedry św. Andrzeja – niegdyś największej i najwspanialszej katedry w Szkocji. Do dzisiaj zachowała się jedynie wieża św. Rule o wysokości 32 m i mury, z których najdłuższy ma 105 m. Ruiny katedry na tle cmentarza obrazują mroczny klimat czasów reformacji.

Dzień 5

Po śniadaniu w hotelu, wymeldowanie i przejazd do Fortingall. Cis z Fortingall to okaz starego cisu pospolitego, rosnący na cmentarzu w wiosce Fortingall w samym sercu Szkocji. Wiek drzewa szacuje się na 3000-5000 lat, tym samym uważane jest ono za jedno z najstarszych drzew w Europie i najstarsze w Wielkiej Brytanii. To niezwykłe drzewo ma powiązania z początkami chrześcijaństwa w Szkocji - lokalna legenda mówi, że pod tym cisem urodził się Poncjusz Piłat. Z malowniczej wioski Fortingall przejazd do Killin, gdzie podziwiać można spektakularne wodospady Dochart. Warto je oglądać z mostu w wiosce – stąd rozpościera się doskonały widok na mgłę rozpryskową oraz wodę uderzającą o skały i przepływającą wokół wysepki Inchbuie, znanej jako dawne, tradycyjne miejsce pochówku klanu Macnab. Następnie postój w tradycyjnym szkockim pubie na pintę lokalnego piwa. Stamtąd dalsza kontynuacja podróży przez Park Narodowy Trossachs aż do słynnego jeziora Loch Lomond. Loch Lomond to największe jezioro Wielkiej Brytanii pod względem powierzchni. W plebiscycie na najpiękniejszy cud natury w Wielkiej Brytanii, przeprowadzonym w 2005 roku przez magazyn Radio Times, Loch Lomond zajęło szóste miejsce. Wieczorem czas wolny i nocleg w Glasgow.

Opcja dodatkowa: rejs statkiem po jeziorze Loch Lomond. 

Dzień 6

(program zależny od wybranego przelotu)

Po śniadaniu w hotelu, czas na samodzielne zwiedzanie Glasgow - największego miasta Szkocji, uznawanego za jej komercyjną stolicę, położonego nad rzeką Clyde. Jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od celtyckiego słowa Glas-cu, czyli 'ukochane, zielone miejsce'. W centrum miasta znajdują się perełki architektoniczne z epoki wiktoriańskiej. Glasgow znane jest przede wszystkim ze stylu Art Nouveau. To właśnie stąd pochodzi słynny secesyjny architekt i projektant Charles Rennie Macintosh. Glasgow jest również rajem dla miłośników zakupów i w całej Wielkiej Brytanii pod względem ilości sklepów oraz ich różnorodności lepszy jest tylko Londyn. Jest tu również wiele stylowych barów, hoteli, butików i klubów nocnych.

Transfer na lotnisko w Edynburgu. Zakończenie wyjazdu.

Pakiet zawiera:

 • Zakwaterowanie - 5 nocy ze śniadaniem w hotelach 4*:
  - 2 noce w Edynburgu
  - 2 noce w Perthshire
  - 1 noc w Glasgow
 • Obsługę anglojęzycznego kierowcy z samochodem typu MPV wg programu:
  - Dzień 1 - Transfer z lotniska w Edynburgu do hotelu w centrum miasta
  - Dzień 2 - Pełny dzień zwiedzania miasta - do 8 godzin max.
  - Dzień 3 - Dzień 5 - 3x pełne dni zwiedzania Szkocji - max 9 godzin dziennie
  - Dzień 6 - Transfer z hotelu w centrum Glasgow na lotnisko w Edynburgu
 • Obsługę polskojęzycznego przewodnika:
  - Dzień 2 - Pełny dzień zwiedzania miasta - do 8 godzin max.
  - Dzień 3 - Dzień 5 - 3x pełne dni zwiedzania Szkocji – max. 9 godzin dziennie
  - Polskojęzyczny przewodnik nie jest wliczony na transfer w dniu 1

- Przewodnik polskojęzyczny zależny od dostępności w dniu potwierdzenia. W razie braku wolnego terminu u przewodników w języku polskim, potwierdzony zostanie przewodnik anglojęzyczny

 • Wliczone wstępy do obiektów i atrakcji - bilety wstępu dla 2 os. dorosłych:
  - Dzień 2 - Zamek w Edynburgu
  - Dzień 2 - Jacht Britannia LUB Pałac Holyrood
  - Dzień 3 - Zamek w Stirling
  - Dzień 3 - Destylarnia Deanston – degustacja whisky i czekoladki - wejście z większą grupą
 • Ubezpieczenie podstawowe i obowiązkową opłatę za Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Pakiet nie zawiera:

 • Przelotu z Polski do Szkocji – do wyboru wg indywidualnych preferencji – propozycje w ofercie
 • Atrakcji wymienionych jako opcjonalne/dodatkowe
 • Napiwków uznaniowych
 • Wydatków osobistych 
 • Usług innych, niż wymienione w „Pakiet…zawiera”