Kriolipoliza – przełom w walce z tkanką tłuszczową

autor: Monika Kusowska - specjalista chorób wewnętrznych lekarz medycyny estetycznej, dodano: 28.02.2014
13939256196729.jpeg

Tkanka tłuszczowa to swoisty magazyn energii naszego organizmu. W wyniku zaburzeń homeostazy przemian energetycznych, do której dochodzi podczas nadmiernego spożycia pokarmów w stosunku do zapotrzebowania organizmu, następuje odkładanie się tkanki tłuszczowej, co prowadzi nieuchronnie do rozwoju otyłości. Jest to choroba przewlekła i niestety wiążąca się z powstawaniem wielu dodatkowych schorzeń takich jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, choroba zwyrodnieniowa stawów, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, a także wiele innych.

Odpowiedni styl życia, regularne spożywanie lekkostrawnych posiłków, wypijanie dużej ilości wody, oraz systematyczne ćwiczenia fizyczne gwarantują utrzymanie prawidłowej masy ciała. Współczesna medycyna jest w stanie wspomóc osoby z nadwagą w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Najbardziej spektakularne efekty osiągane są dzięki zabiegowi liposukcji - czyli odsysaniu tkanki tłuszczowej, jest to jednak zabieg inwazyjny, wymagający znieczulenia, obarczony długim okresem rekonwalescencji oraz wiążący się ze znacznym wydatkiem. Alternatywą dla tej procedury stała się stosunkowo niedawno odkryta kriolipoliza. Metoda ta została odkryta w 2008 roku przez dwóch amerykańskich dermatologów: dr. Dietera Mansteina i dr. Roxa Andersona ze Szpitala w Massachusetts. Naukowcy ci udowodnili, że komórki tłuszczowe zlokalizowane tuż pod skórą są bardziej wrażliwe na działanie niskiej temperatury niż towarzyszące im pozostałe tkanki. Zjawisko eliminacji komórek tłuszczowych w temperaturze od 0 do 3 stopni C stało się przełomowe. Pozwoliło stworzyć urządzenia, które nieinwazyjnie, bezboleśnie, w bezpieczny sposób, nie ograniczając codziennej aktywności życiowej pacjenta, redukują nadmiar lokalnej tkanki tłuszczowej.

Zabieg kriolipolizy przeprowadzany powinien być w odpowiednio wyposażonym gabinecie, poprzedzony konsultacją lekarską. Polega on na przyłożeniu specjalnych głowic (różnych rozmiarów), które zasysają fałd tłuszczu – powodując oprócz chłodzenia niedotlenienie tkanek – przyspieszając tym samym apoptozę (śmierć komórek tłuszczowych). Część aparatów wyposażona jest dodatkowo w elektrostymulację, która wzmacnia efekt zabiegu , poprawia jakość skóry. Zabieg trwa około 40-50 min, pacjent zaraz po nim może wrócić do swojej normalnej aktywności. Lipidy powstałe z rozpadających się komórek tłuszczowych są transportowane przez układ limfatyczny, krwionośny i metabolizowane przez wątrobę.

Na rezultaty należy poczekać kilka tygodni, jednorazowa procedura pozwala na eliminację około 25% tkanki tłuszczowej w obszarze poddanym chłodzeniu. W tym samym miejscu procedurę powtarzamy co 6 tygodni, natomiast różne obszary możemy poddawać kriolipolizie co klika dni. Pacjentowi w czasie odchudzania należy uświadomić znaczenie racjonalnej diety, ćwiczeń fizycznych, zdrowego trybu życia, na pewno ta metoda nie jest sposobem leczenia otyłości natomiast wspomaganie procesu redukcji miejscowego nagromadzenia tkanki tłuszczowej może być istotnym elementem motywacyjnym.