Chmury mammatus

Chmury mammatus

Zachmurzone niebo ma złą reputację, ponieważ koliduje z idealnym do zdjęć błękitnym niebem, za którym tęskni większość ludzi. Jednak są one istotną częścią cyklu pogodowego Ziemi i odgrywają zasadniczą rolę w kontrolowaniu jakości powietrza. Zrozumienie różnic między rodzajami chmur i wyjaśnienie ich innym jest cenną umiejętnością dla każdego entuzjasty pogody.

Istnieje wiele rodzajów chmur, wszystkie unikalne i fascynujące. Jedną z najciekawszych jest chmura Mammatus. To szczegółowe wyjaśnienie, czym są chmury Mammatus i jakie mają cechy identyfikacyjne, jest idealnym narzędziem do poszerzania wiedzy i dzielenia się nią z rówieśnikami!

Definicja chmur mammatus: co to są chmury mammatus?

Chmury mammatus znane też jako zjawisko mamma to wypełnione lodem woreczki, które wiszą pod kowadłem chmury, zwykle w czasie burzy. Te dziwnie wyglądające formacje, najczęściej kojarzone z cumulonimbusami (burzowymi chmurami deszczowymi), są nie do pomylenia.

W wyniku opadania powietrza, zanim zdąży wyparować, chmury Mammatus poruszają się szybko i mogą rozciągać się na mile. Fotografowie uwielbiają dostrzegać te wyjątkowo piękne formacje – zwłaszcza gdy są podświetlane o zachodzie słońca.

Są to jedne z rzadszych rodzajów chmur, do powstania których potrzebne są bardzo specyficzne okoliczności. Nie ma określonego klimatu ani obszaru, w którym są częściej spotykane – po prostu podążają za pogodą. Gdziekolwiek może rozpocząć się potężna burza, chmury Mammatus mogą podążać za nimi.

Jak powstają chmury mammatus?

Ciekawą rzeczą dotyczącą chmur Mammatus jest sposób ich powstawania. Winowajcą jest tonięcie w powietrzu – w przeciwieństwie do większości typów chmur. Unoszące się powietrze, które zostaje uwięzione pod deszczową chmurą, staje się gęste i ciężkie i nie ma innego wyjścia, jak tylko opaść. Gdy to robi, robi się cieplej.

Ciepło odparowuje cząsteczki wody, a chłodne powietrze zaczyna tworzyć tonącą chmurę. Pozostają tak, dopóki nie będzie wystarczająco dużo energii cieplnej, aby rozpuścić wszystkie cząstki. Odparowanie trwa zwykle od 5 do 10 minut, w zależności od gęstości chmury. Zwykle chmury Mammatus są wypełnione cząsteczkami lodu. Jednak w niektórych przypadkach może to być prawie cała woda.

Chmury mammatus co oznaczają

Chmury mammatus należą do chmur burzowych. Jeśli zastanawiasz się chmury mammatus co oznaczają to mogą zwiastować one pojawienie się burzy na danym terenie. Inaczej mówiąc mammatusy często towarzyszą wyładowaniom atmosferycznym.

Chmury mammatus co zwiastują
Chmury mammatus co zwiastują

Charakterystyka chmur mammatus

Chmura Mammatus jest złowieszczo piękna. Często opisywane jako „obce” lub „podobne do meduzy”, chmury Mammatus wydają się wisieć pod chmurami jak woreczki. Są koloru szarego i mogą szybko rozprzestrzeniać się po niebie, ale nie utrzymują się zbyt długo. W większości przypadków chmury Mammatus są widoczne tylko przez maksymalnie 15 minut na raz.

Chmury związane z chmurami Mammatus

Chmury Mammatus mogą przyczepiać się do wielu różnych formacji chmur. Chociaż pojawiają się najczęściej na chmurach burzowych, takich jak altostratus lub cumulonimbus, można je również znaleźć w innych miejscach. Takie okazje mogą być rzadsze, ale mogą się zdarzyć. Oto kilka typów chmur, z którymi mogą być powiązane.

Cirrus (Ci)

Chmury Cirrus wyglądają jak cienkie, delikatne pasma, których nazwa pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego kosmyki włosów. Są to wysokopoziomowe chmury atmosferyczne, które tworzą się między 5000 a 14 000 metrów nad poziomem morza. Można się spodziewać zmiany pogody, gdy zobaczysz na niebie chmury cirrus, ponieważ oznacza to wzrost prądów powietrznych, chociaż pogoda jest zwykle przyjemna, gdy te chmury są widoczne. Suche powietrze stykające się z parą wodną tworzy kryształki lodu, z których zbudowane są te natychmiast rozpoznawalne chmury.

Cirrocumulus (CC)

Inna formacja wysokopoziomowa, chmury cirrocumulus, również składa się z kryształków lodu. Są cienkie jak chmury cirrus, ale pojawiają się na niebie w postaci falujących obłoków. Zimna, ale sucha pogoda zwykle towarzyszy temu typowi chmur, ale ciężkie warstwy w klimacie tropikalnym mogą oznaczać silne wiatry, a nawet huragan.

Altocumulus (Ac)

Możesz odnieść się do chmur altocumulus jako chmur burzowych, ponieważ często tworzą się one przed ulewnym deszczem i grzmotem. Są wypełnione kropelkami wody i wyglądają złowrogo na szaro. Chmury Altocumulus znajdują się na średnim poziomie, co oznacza, że ​​tworzą się między 2000 a 6000 metrów nad poziomem morza.

Altostratus (as) 

Podobnie jak ich kuzyni altocumulus, chmury altostratus oznaczają, że nadchodzi deszcz. Bardzo szybko pokrywają niebo szarą płachtą i są pełne kropelek skondensowanej wody. Chociaż często mylone są z chmurami nimbostratus niskiego poziomu, altostratus znajduje się wyżej na niebie i nie jest tak ciemny i burzliwy. Deszcz z tych chmur jest zwykle lżejszy niż z chmury nimbostratus.

Cumulonimbus (Cb)

Pionowe chmury pokrywają każdy poziom atmosfery. Chmury Cumulonimbus należą do tej kategorii i często niosą ze sobą intensywną pogodę. Błyskawica, grzmoty, ulewne deszcze, gwałtowne wiatry i tornada to możliwe zdarzenia pogodowe, które mogą oznaczać chmury cumulonimbus. Oczywiście często są łagodne i przechodzą bez większych problemów. Wyglądają na grube, puszyste i dramatyczne, tworząc ciekawe, ale piękne zachody słońca.

Stratocumulus (Sc) 

Te duże puszyste chmury siedzą nisko na niebie i zwykle grupują się z małymi przerwami, aby przepuścić słońce. Zwykle tylko bardzo lekki (jeśli w ogóle) deszcz pochodzi z chmur stratocumulus, ale z czasem mogą one przekształcić się w coś nieco bardziej burzliwego.

Pogoda związana z chmurami Mammatus

Podobnie jak większość dramatycznych formacji chmur, chmury Mammatus są powiązane z surowymi i burzliwymi warunkami pogodowymi. Nie są bezpośrednią przyczyną burzy i nie powodują deszczu . Jednak zwykle tworzą się one w czasie, gdy pojawia się zła pogoda. Często chmury Mammatus gromadzą się po burzy, gdy najgorsze mija, a powietrze zaczyna opadać.

Fakty o chmurach Mammatus

  • W przeciwieństwie do większości chmur, które powstają przez unoszące się powietrze, chmury Mammatus powstają przez upuszczanie powietrza.
  • Ludzie często wierzą, że chmury Mammatus zmieniają się w tornada, ale to tylko mit.
  • Pomimo niepokojącego wyglądu, zwykle reprezentują raczej wytchnienie od burzy niż zbliżającej się katastrofy.
  • Nazwa tych chmur pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego wymię lub pierś.
  • Chmury mammatus stanowią poważne zagrożenie dla nisko lecących samolotów. Jeśli są obecne na torze lotu, pilot prawdopodobnie opóźni lub zmieni kierunek lotu.

Wniosek

Teraz, gdy znasz już wszystkie fakty dotyczące tej fascynującej formacji, podziel się tym ze znajomymi , aby oni również mogli docenić i zrozumieć chmurę Mammatus!

ggooggllee

Ggooggllee - notoryczny użytkownik google.