5 fajnych wynalazków technologicznych w 2022 roku

5 fajnych wynalazków technologicznych w 2022 roku

Wynalazki technologiczne to coś, bez czego nie bylibyśmy w stanie rozwijać się jako cywilizacja. Mimo, że nie każdy wynalazek jest szczególnie przydatny, ważne jest tutaj to, aby ciągle poszukiwać nowych dróg do ułatwiania codziennego życia. Jeśli jesteście zainteresowani nowinkami w świecie technologii 2022 roku, trafiliście w odpowiednie miejsce. Poniżej przedstawiamy 5 szczególnie ciekawych wynalazków tego roku. Więcej ciekawostek na temat technologii zawiera ta strona.

Robot do kontroli nuklearnej

Pierwszym urządzeniem, o którym chcemy wspomnieć, jest robot do kontroli nuklearnej Lyra. Robot został wykorzystany na długości 140 metrów kanałów wentylacyjnych w obiektach jądrowych Dounreay w Szkocji, aby zmapować materiały radioaktywne. Lyra jest wyposażona w pięć detektorów promieniowania, dwie kamery, światła, ramię robota i system LiDAR do mapowania. Tego rodzaju urządzenia mogą pozwolić na bardziej szczegółowe mapowanie zagrożeń radiacyjnych, zmniejszając potrzebę narażenia ludzi, gdy mamy do czynienia z incydentami nuklearnymi, takimi jak w Czarnobylu lub Fukushimie.

Sztuczna inteligencja, która ocenia twoją twarz

Co prawda rozpoznawanie twarzy przez maszyny nie jest nowinką, ale zyskuje ono nowe możliwości. Naukowcy nauczyli sztuczną inteligencję nie tylko rozpoznawać rysy twarzy, ale także dokonywać szybkich osądów na temat wyglądu danej osoby. Naukowcy wykorzystali uczenie maszynowe do wytrenowania algorytmu do wydawania osądów na podstawie zdjęć twarzy. Mają one dokładnie odzwierciedlać osądy, które my, jako ludzie, wydajemy o sobie i innych. 

W ramach badania naukowcy poprosili maszynę o ocenę twarzy Edwarda Snowdena i Juliana Assange’a według wiarygodności i dominacji, a następnie porównali wyniki ocen z wynikami ocen aktorów, którzy grali tych dwóch mężczyzn w filmach (Joseph Gordon-Levitt i Benedict Cumberbatch). Okazało się, że Snowden miał podobne oceny do Gordona-Levitta, a Assange do Cumberbatcha, co może sugerować, że były to wybory, które zostałyby dobrze przyjęte przez widzów. Co więcej, zastosowany algorytm może zostać wykorzystać do polityki, pomagając partiom wybrać polityków o godnych zaufania twarzach lub do innych badań i testów marketingowych, aby przewidzieć wstępne reakcje na rzeczników, a nawet produkty. 

Robot chirurgiczny sterowany joystickiem

Operacje wewnątrznaczyniowe w leczeniu udaru lub tętniaka wymagają specjalistycznego szkolenia, w którym osiągnięcie biegłości zajmuje lata. W związku z tym tylko niewielka część lekarzy jest w stanie je wykonać i zwykle znajdują się oni w dużych ośrodkach medycznych na obszarach miejskich. Kiedy pacjent doświadcza udaru mózgu lub tętniaka, zazwyczaj chirurdzy mają tylko godzinę, podczas której można leczyć pacjenta bez trwałych konsekwencji. O ile wydaje się to być “do zrobienia”, gdy znajdujesz się w odległości kilku minut od dużego ośrodka medycznego, dla pacjentów w odległych obszarach bez dostępu do specjalnie przeszkolonych chirurgów może to oznaczać różnicę między wyzdrowieniem, a poważnymi komplikacjami.

To właśnie ze względu na wyżej opisaną sytuację inżynierowie z MIT opracowali telerobotyczny system chirurgiczny wykorzystujący zmodyfikowany joystick, którego chirurdzy mogą używać do wykonywania operacji zdalnie. Więcej na temat tego joysticka dowiemy się w czasopiśmie Science Robotics. Jak można wywnioskować ze znajdujących się tam informacji, system wykorzystuje elastyczny, namagnesowany prowadnik do poruszania się przez naczynia krwionośne i dotarcia do miejsca skrzepu. Gdyby systemy te zostały skonfigurowane w szpitalach na całym świecie, mogłyby być obsługiwane zdalnie przez przeszkolonych chirurgów ulokowanych z dala od pacjenta, skracając tym samym czas reakcji, a także zmniejszając śmiertelność i występowanie długotrwałej niepełnosprawności.

Papier do ponownego druku

Na pierwszy rzut oka papier zazwyczaj jest traktowany jako bardziej ekologiczny niż plastik. Oczywiście papier jest też łatwiejszy do recyklingu, ale wiąże się z kosztami środowiskowymi, które obejmują wycinanie drzew, przetwarzanie i transport. Naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze opracowali nową klasę papieru wykonanego z pyłku kwiatowego zamiast pulpy drzewnej. Pyłek jest już produkowany masowo oraz sam w sobie okazać się bardziej ekologicznym materiałem. Wynika to z faktu, że ten rodzaj papieru może być również ponownie użyty. 

Naukowcy poddają papier pyłkowy procesowi, który sprawia, że ​​jest on antyalergiczny, a następnie drukują na nim za pomocą standardowej drukarki laserowej. Co więcej, traktowanie go roztworem alkalicznym usuwa cały zadrukowany materiał bez uszkodzenia papieru, umożliwiając jego ponowne użycie. Jak donoszą naukowcy, papier jest zdolny do ponownego wykorzystania co najmniej osiem razy. Ten fakt sprawia, że jest to najlepszy papier do recyklingu.

Drukarki raf koralowych

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie: Po co drukować rafy koralowe? Jest to potrzebne, ponieważ są one krytyczną częścią ekosystemów oceanicznych i cierpią z powodu skutków działalności człowieka, w tym globalnej zmiany klimatu. Rafy stanowią zaledwie 1% całkowitej powierzchni Ziemi, ale utrzymują najwyższy poziom różnorodności morskiej na świecie. Jeśli nasze systemy rafowe ulegną uszkodzeniu, będzie to miało zdumiewający wpływ nie tylko na ekosystemy oceaniczne, ale także na ludzi na całym świecie, którzy są od nich uzależnieni. Nikogo nie powinno zatem dziwić, że ekolodzy ciężko pracują, wymyślając nowe i ulepszone sposoby utrzymywania i przywracania pozostałych systemów raf. 

Czasopismo Science of the Total Environment ujawnia, w jaki sposób ekolodzy wykorzystują drukarki 3D do budowy niestandardowych sztucznych raf. Jak wyjaśniono w artykule, proces rozpoczyna się od zeskanowania istniejącej rafy w celu zidentyfikowania jej podstawowych cech i jak najwierniejszego odtworzenia ich. Następnie, za pomocą niestandardowej drukarki zbudowanej we współpracy z Technion Institute of Technology, układana jest rafa. Co więcej, drukowane rafy mogą być modułowe i układane w stosy. Dzięki temu ogromne części raf koralowych można odbudować, zachowując jednocześnie różnorodność strukturalną widoczną w naturze.